Пістолет, Османська імперія, 18 ст. - ZBROEZNAVdotCOM

Пістолет, Османська імперія, 18 ст.

Назад до портфоліо

Реставраційні роботи виконав: Віктор Кльонкін.
Атрибуцію виконав: Денис Тоїчкін.

Матеріали: дерево, сталь, позолота, латунь.
Техніки: ковка, різьблення, литво, гравіювання, оброн, золочення.
Параметри: загальна довжина 520 мм, довжина ствола 345 мм, калібр 16 мм.
Походження: майстер невідомий, приватна колекція, провенанс відсутній.
Стан збереження і комплектність: зразок у гарному стані, робочий. Усі частини, окрім накладки з монограмою, комплектні. Дерев’яне ложе має тріщини та сколи, металеві частини також зі слідами ушкоджень, що виникли у процесі експлуатації.

ВИКОНАНІ РОБОТИ
  1. Забрані залишки клею на межі ствола і ложа.
  2. Відчищений від іржі ствол зсередини та запальний отвір.
  3. Відчищений від іржі весь механізм замка всередині пістолета.
  4. Відчищений від іржі костиль затильника.
  5. Перебраний замок, підпиляний бойовий взвод і шептало, відновлена нормальна робота бойового механізму.
  6. Підрізано дерево під платівку з лівої сторони.
  7. Вимите і почищене дерево, зашпакльовані тріщини.
  8. Дерево просочене олією для прикладів.
  9. При встановленні спускового гачка, з двох боків встановлені латунні шайби задля усунення бокового люфту.
  10. Відновлено нормальну функціональність кришки порохової полки (підпиляна збоку).
  11. Відновлено шомпольний канал, виконано новий шомпол (використано баннік від старого).
  12. Закріплено замкову дошку в дереві.
  13. Виготовлено та встановлено ствольне кільце (муфту).
  14. Заворонені блискучі частини (наслідок «передпродажної підготовки»).
  15. В губки курка встановлена свинцева прокладка з імітацією кременю.
У ході реставраційних робіт виявлено:
  1. Ствольне кільце (муфта) відсутня, ствол приклеєний до ложа (виправлено).
  2. Висока ступінь зносу замка, курок зриває (виправлено).
  3. Платівка, яка закриває замок зліва, врізана неохайно, затирає робочий механізм (виправлено).
  4. Кришка порохової полки поставлена нерівно, чіпляє грань ствола (виправлено).
  5. Гвинти, що фіксують платівку зліва та замок, машинного виробництва, пізнішого походження (ХХ ст.).
  6. Пружина кришки порохової полки з тріщиною, паяна латунню. Некомплектна деталь.
  7. Зуб шептала зношений і паяний латунню (швидкий вихід з ладу у випадку частого використання замка).
ТЕХНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

Ствол гладкий, сталевий, з двома бічними гранями і плоскою прицільною у казенній частині. Верхня грань прикрашена гравійованими позначками і простим рослинним орнаментом. На бічних гранях гравійовано кілька геометричних позначок.
Зброю обладнано ударним французьким батарейним замком, який належить до найбільш важливих розробок ударно-кремінного механізму середини XVII ст. З протилежного боку на двох гвинтах закріплено зовнішню захисну пластину, прикрашену рослинним орнаментом.
Пістолет обладнаний дерев’яним шомполом з латунною пробкою.
Ложе дерев’яне з цівкою на всю довжину ствола, руків’я прикрашене різьбленням.
Руків’я набуває найбільшої ширини у нижній частині, переходячи у масивне яблуко. Потужний сталевий затильник з двома вусами з боків і простим піддоном дозволяє після пострілу використовувати пістолет як ударну холодну зброю.

СИМВОЛІКА ТА ЕПІГРАФІКА

На бічних гранях ствола у казенній частині гравійовано кілька геометричних позначок у вигляді подвійних рисок і трикутників. Зазначені символи являють собою невстановлені контрольні й випробувальні тавра або їх імітацію. На верхній прицільній грані, позначки набувають вигляду лінійної композиції з подвійних рисок, І та V- подібних елементів, які імітують технологічні тавра.
На тильній частині руків’я розміщено овальну платівку з мідного сплаву розміром 27х19 мм з гравійованою кириличною монограмою ЕК. Платівка і літери пізнішого за пістолет походження. Вензель може бути власницьким символом або імітувати імператорські монограми, які гравіювали на честь правлячих осіб на аналогічних платівках статутних пістолетів ХVІII-ХІХ ст.

ОРНАМЕНТИКА

На основі ствола в казенній частині гравійований орнамент у вигляді гілки. Особливості виконання свідчать про його пізнє походження (ХІХ ст.).
Металеві деталі замка й оправи прикрашені рослинно-геометричним орнаментом, виконаним у техніці оброну. На гвинтах, прикрашених шестипелюстковими розетками збереглись залишки золочення. Оздоблення замка за манерою виконання різниться від затильника, накладної і кресальної платівки. В цілому, декор виконано в європейському постбароковому стилі. Про це свідчать загальна асиметричність малюнка, наявність подрібнених («пунктирних») елементів. У той же час, через виразну рельєфність, присутність масивних симетричних елементів збережені барокові риси. Декор на накладній платівці з внутрішнього боку пістолета є найбільш пізнім і відноситься до ХІХ ст. Домінантний мотив, представлений листям аканту, був одним з найбільш поширених в усіх видах мистецтва європейського культурного ареалу. Чи не найвищої популярності він досяг у Східній Європі, зокрема в Україні.
Загалом, на пістолеті представлені різновиди декору різних періодів – від «вщухаючого бароко» першої половини XVIII ст. до рококо-два першої половини ХІХ ст.

ВИСНОВОК

Предмет представляє собою пістолет другої половини XVIII ст., який відноситься до «турецько-балканської» групи. Пістолет не є зразком армійської статутної зброї, на ньому відсутні виробничі, й технологічні тавра відомих зброярських виробництв. Конструкція та оздоблення свідчать про монтування й оздоблення у невідомій османській (балканській) ремісничій майстерні з деталей, виконаних у Європі (замок, ложа). Стан пістолета свідчить про його інтенсивне бойове використання.
Декор пістолета, виконаний східними майстрами XVIII ст. у східноєвропейському стилі, доповнювався протягом ХІХ ст. Лейтмотив орнаменту (зокрема на замку, затильнику, кресальній платівці), а також платівка з кириличною монограмою, як і характер іншого пізнішого оздоблення свідчать про смак замовника та регіон побутування пістолета (Російська імперія, можливо Україна).

Д.Тоїчкін, © 2020

Loading

дослідження зброї, експертиза історичної зброї, экспертиза антикварного оружия, історія зброї, History of Arms and Armour, Тоїчкін, Тоичкин, Toichkin, CAAS, Center of Arms and Armor Studies, Antique arms, наукові конференції, атрибуція зброї, атрибуция оружия, attribution of weapons, оружейные клейма, оружейная библиотека, електронна бібліотека, історія зброї