До 1899 року особняк на Гаванній, 4 був відомий в Одесі як “Будинок Новікова” (великого промисловця й домовласника).
Вперше музейна експозиція розмістилася тут у серпні 1944 року: це була виставка “Героїчна оборона Одеси”, на основі якої згодом створили республіканський Музей оборони Одеси.
А 6 травня 1956 року гостинно відчинив двері своїм першим відвідувачам Одеський державний історико-краєзнавчий музей. Він був сформований на базі Музею оборони Одеси та Одеського обласного краєзнавчого музею. Документи, друковані видання, предмети прикладного та образотворчого мистецтва, нумізматичні колекції, зброя XVII – XIX століть, що пов’язані з історією міста та краю і колись входили до зібрань Музею Одеського товариства історії та старожитностей, Музею книги, Музею Старої Одеси і деяких інших, стали складовою частиною його фондів.
На сайті музею, на жаль, інформація про колекцію зброї майже відсутня. Між тим, в експозиції ОІКМ для зброї виділено окрему залу. Колекція зброї по праву може вважатися однією з найкращих і найкраще опрацьованих в Україні. Тут представлені зразки холодної й вогнепальної зброї та обладунків від пізнього середньовіччя до Другої світової війни. Найбільшу цінність, на наш погляд, представляє збірка японської і китайської зброї, а також велика колекція індо-перських шоломів. Особлива гордість музею – два комплектні самурайські обладунки, ймовірно отримані впродовж російсько-японської війни. Всі експонати відмінно атрибутовані.
Фотогалерею окремих зразків зброї з колекції ОІКМ можна переглянути на нашому сайті.