Японські мечі XVIII–ХІХ ст. у зібранні Національного музею історії України

Попельницька, О. О. (2020). Японські мечі XVIII–ХІХ ст. у зібранні Національного музею історії України. В Дмитрієнко, М.Ф. (Ред.), Історія давньої зброї. Дослідження 2018: збірник наукових праць Третьої міжнародної зброєзнавчої конференції, Київ, 12-14 червня 2018 р. (с. 298-325). К.: Інститут історії України НАНУ.
Мова: українська. Завантаження: Так

Стаття присвячена дослідженню двох японських мечів (тачі та вакідзасі), що зберігаються у Національному музеї історії України, виготовлені за часів Токугавського сьогунату (1603–1868) або на початку періоду Мейдзі (1868–1912) і є не лише досконалими зброярськими виробами, а й творами декоративно-ужиткового мистецтва. Декорований у техніці перегородчатої емалі тачі походить з зібрання відомого колекціонера Б. І. Ханенка. Оздоблений буддійською символікою вакідзасі (на клинку якого гравійовано постать буддiйського божества Фудо Мьо-о та меч, обвитий драконом) у 1935 р. передав до музею А. К. Левкович. Призначення тачі з НМІУ дискусійне, адже емалеві оправи мечів рідкісні для японського зброярства. Навряд чи подібні мечі виготовлялись на експорт, адже меч у Японії здавна мав сакральне значення. Тачі з НМІУ міг бути коштовним дарунком.

Не менш дискусійним є і призначення вакідзасі. Присутнiсть на його клинку зображення популярного у військових колах середньовічної Японії буддійського божества Фудо Мьо-о може свідчити про те, що власником зброї міг бути самурай, ймовiрно, прихожанин одного з храмiв, присвячених Фудо-Мьо-о, якi, зокрема, дiяли у Токiо (Едо) та Кiото.

Ключові слова: Національний музей історії України, Богдан Ханенко, японські мечі, XVІІI ст., XIХ ст.


Genre: Вивчення холодної зброї та спорядження (C), Регіони: Японія та Корея; Північна Азія
Series: Історія давньої зброї. Дослідження 2018 | Subjects: Статті

Залишити відповідь