Encyklopedia dawnej broni i uzbrojenia ochronnego

Kwaśniewicz, W. (2017). Encyklopedia dawnej broni i uzbrojenia ochronnego. Warszawa: Bellona.
Кількість сторінок: 632.
Мова: Польська.
Палітурка: тверда.
Завантаження: Анотація

“Енциклопедія стародавньої зброї та обладунків” об’єднує три знані “Лексикони” з історії різних видів зброї, видані автором протягом 2003-2005 років. Матеріал (хронологічно доведений до др. пол. ХІХ ст.)  був заново переосмислений та відредагований, додані нові гасла. Загальна кількість гасел – 1170.

Abstrakt Polski

Prezentowana publikacja to pierwsza polska encyklopedia z dziedziny bronioznawstwa, zawierająca zagadnienia dotyczące dawnej broni i uzbrojenia ochronnego. Ujmuje ona w 1170 hasłach wiedzę mieszczącą się w następujących dziedzinach:
– broń biała (sieczna, drzewcowa, obuchowa),
– broń miotająca (ręczna i strzelecka),
– broń „artyleryjska”:
1. barobalistyczna (starożytne i średniowieczne machiny miotające działające zgodnie z zasadą wykorzystania siły odśrodkowej),
2. neurobalistyczna (starożytne i średniowieczne machiny miotające działające zgodnie z zasadą wykorzystania sprężystości materiału stosowanego do budowy urządzeń miotających i energii nagromadzonej w cięciwach),
– broń artyleryjska prochowa,
– broń strzelecka prochowa (długa i krótka),
– uzbrojenie ochronne (ludzkie i zwierzęce),
– broń i uzbrojenie kombinowane, bastardowe, pamiątkowe, dekoracyjne i symboliczne.
Szczególny nacisk autor położył na historię polskiej wojskowości, kultury i narodowej tradycji. Promuje te artefakty historyczne, które były ważne same w sobie, jak i poprzez osoby, z którymi w naszej przeszłości były związane.


Genre: Довідкові видання (у т.ч. словники) зі зброєзнавства та військової історії
Subjects: Книги

Залишити відповідь