Нова знахідка скіфського меча під Слов’янськом

Під Слов’янськом у Донецькій області знайшли унікальний скіфський меч віком 2500 років. Древня знахідка потрапила до фондів Слов’янського краєзнавчого музею після старту проекту “Музей відкрито на ремонт”, який реалізується для музейних закладів у містах Слов’янськ та Лисичанськ. У січні 2017 року місцевий житель подарував скіфський меч музею до відкриття виставки.
Довжина меча складає 75 сантиметрів.

“На датування меча – не пізніше V століття до н.е – вказує перехрестя-бабочка”, – зазначив співробітник музею Анатолій Шамрай. Крім того, за його словами, меч був знайдений на місці можливого торгового шляху або битви.

Старший науковий співробітник, заввідділом Інституту археології Національної Академії наук України, скіфолог Юрій Болтрик наголосив на унікальності знахідки. За його словами, подібні мечі древні скіфи використовували для бою близько V ст. н.е. ще у Передній Азії, а ця археологічна знахідка – її виявили поблизу річки Сіверський Донець, біля природних соляних куполів цього краю – збереглася тільки завдяки особливостям природного середовища на Сході України.
“Метал меча зберігся. Особливості його деталей покаже рентген. Але ми вже розуміємо, що на ньому присутні три різні за якістю типи заліза. Меч має цікаву двотаврову рукоятку. Іноді, для зручності під час бою, древні воїни насаджували на неї ще руків’я у вигляді бронзового черенку”, – розповів Болтрик.

Меч передали на реставрацію в Національний науково-дослідний реставраційний центр України.

Як зазначив міністр культури Євген Нищук, це вже друга така велика знахідка впродовж року, раніше презентували “Меч Вікінгів” Х століття, виявлений у контрабанді на кордоні з Естонією, нинішній меч – вже V століття. Він повідомив, що по завершенні реставрації, яка потребує близько півроку, презентація відновленого меча планується у Слов’янську.

Джерело 1, Джерело 2.