Раритетна арабська шабля з Івано-Франківського краєзнавчого музею

У ході нещодавніх відвідин Івано-Франківського краєзнавчого музею несподівано виявив в експозиції рідкісний експонат: справжню арабську німчу XVII-XVIII ст.

Унікальність знахідки полягає в клинку, що репрезентує арабський різновид морської абордажної шаблі, можливо похідної від європейського фальшиона або індійського айда катті/ малабарського (моплахського) ножа. Дослідник арабської зброї Роберт Елгуд зауважує, що така зброя була поширена по всьому арабському світу, насамперед, морському узбережжі від Південно-Східної Азії до Північної Африки. Начебто і сама назва “німча” походить не від широко відомого серед фахівців й колекціонерів харизматичного ефесу, а від особливої форми клинка, адже “nimcha” означає “половинка”, натякаючи на зручну для мореплавців довжину зброї (Elgood, 1994, p. 10).
Звісно, клинок монтували з різними ефесами, але у нашому випадку можемо бачити і характерний клинок, і типовий арабський північно-африканський ефес (зі складною гардою з багатьма дужками за якою колекціонери нерідко визначають зброю, як німчу). Отож перед нами, напевно, “найправдивіша” німча! До того ж, на клинку є клеймо, що потребує окремого аналізу.
Наостанок зауважу, що в Українських музеях такі речі трапляються надзвичайно рідко – особисто я не можу пригадати чогось подібного ані в експозиціях, ані у фондах досліджених мною державних музейних колекцій.

Денис Тоїчкін