Нові знахідки нагелів від кордів з території України

Прокопенко, В. М. та Сичевський, С. В. (2020). Нові знахідки нагелів від кордів з території України. В Дмитрієнко, М.Ф. (Ред.), Історія давньої зброї. Дослідження 2018: збірник наукових праць Третьої міжнародної зброєзнавчої конференції, Київ, 12-14 червня 2018 р. (с. 352-361). К.: Інститут історії України НАНУ.
Мова: українська. Завантаження: Так

Ця публікація продовжує авторський цикл статей присвячений вивченню та введенню у історичний обіг знахідок озброєння епохи пізнього Середньовіччя з території України. В цій роботі описані знахідки нагелів від кордів, які походять з нових надходжень Національного музею історії України та приватних колекцій. Нагель це характерний конструкційний елемент кордів — зброї поширеної на територіях Східної та Центральної Європи в XIV – XVI ст. А відкриття та публікації останніх років дозволяють включити у цю область поширення кордів і Україну.

Всі дев’ять описаних нагелів (I-IX) є випадковими знахідками і на жаль нам невідомий історичний контекст цих знахідок, що значно зменшує наші можливості у датуванні й реконструкції шляхів їх проникнення на територію України.

— Нагель I який можна віднести до нового підтипу типу t6 був віднайдений поблизу с. Бернове Кельменецького району Чернівецької області. Цей нагель цікавий залишками мідного покриття на поверхні.

— Нагель II який можна віднести до нового підтипу типу t6 був віднайдений поблизу с. Михайлівці Мурованокуриловецького району Вінницької області.

— Нагель III із приватного зібрання Є. Гредунова відноситься до типу t6. Місце знахідки невідоме.

— Нагель IV із приватного зібрання Є. Гредунова відноситься до типу t6a. Місце знахідки невідоме.

— Нагель V із приватного зібрання Є. Гредунова відноситься до типу t6a. Місце знахідки невідоме.

— Нагель VI типу t11 був віднайдений в Крижопільському районі Вінницької області.

— Нагель VII із приватного зібрання Є. Гредунова теж відноситься до типу t11. Місце знахідки невідоме.

— Хрестоподібний нагель VIII що виходить за межі класифікації Жаковського теж був віднайдений в Крижопільському районі Вінницької області.

— Ще один хрестоподібний нагель IX був віднайдений поблизу с. Величківка Менського району Чернігівської області. І на сьогодні саме ця знахідка фіксує східний кордон розповсюдження кордів.

Ключові слова: нагель, корд, бойовий ніж, Пізнє Середньовіччя, Україна, Центральна Європа, Східна Європа.

Loading


Genre: Археологічні зброєзнавчі дослідження (C), Вивчення холодної зброї та спорядження (C), Регіони: Україна
Series: Історія давньої зброї. Дослідження 2018 | Subjects: Статті

Залишити відповідь